Strava

Tvrzení „jsme tím co jíme“, platí opravdu beze zbytku. Tím nemám na mysli přímo vegetariánství, osobně bych s tímto měl nemalý problém, ale výběr vhodných potravin ke konzumaci. 
Kdysi jsem přišel do obchodu, naházel svoje oblíbené potraviny do vozíku a řídil se při výběru pouze chutí výrobku, případně cenou. Dnes si pečlivě pročtu každé složení pro mě nového výrobku a zvažuji co si dopřeji. Tím mám samozřejmě na mysli tolik u nás oblíbené a uzákoněné konzervanty, neboli Ečka. Nad používáním některých vysloveně nebezpečných konzervačních látek zůstává rozum stát. Dosti vyčerpávajícím způsobem o tom pojednává kniha Tajemství výrobců potravin 
Pokud někdo hned namítne, "no to bych ale nemohl nic jíst", tak s klidným svědomím odpovím "mohl", klidně druhy potravin co doteď, pokud to nejsou vysloveně časované bomby, akorát s tím rozdílem, že si budu lépe všímat co výrobek obsahuje. Je až s podivem jaké jsou rozdíly v použitých konzervantech u stejného druhu potraviny. Přiznám se, že jsem zprvu tímto mezi přáteli působil dosti vybíravým dojmem a vyslechl si spoustu kritiky na toto téma a už mě poněkud začalo unavovat neustále dokola vysvětlovat, proč nejím zrovna tento výrobek, když chutná snad všem. Časem si ale zvykli a dnes již dokonce i někteří lidé z mého okolí začínají na tyto informace klást větší důraz :o). Ono většinou až nás někde něco začne trápit, byť třeba obyčejné pálení žáhy, donutí nás to s tím začít něco dělat, pokud nejsme úplní ignoranti ke svému zdraví.

* Když už mluvím o pálení žáhy, které sužuje spoustu lidí a řeší to pojídáním antacid, které mají za úkol snížit kyselost obsahu žaludku, si říkám jak jsme si až příliš zvykli na pojídání různých pastilek z televizních reklam. Přitom stačí zajít do prodejny s bylinami a koupit si kořen puškvorce, který vyjde do 20kč za 50g, který nám vydrží min.1 měsíc a jeho účinek je daleko větší a dlouhodobý.

Příprava čaje:
Jelikož se jedná o kořen, provádí se příprava za studena. Do klasického hrnku cca. 250ml nalijeme obyčejnou pramenitou vodu bez bublinek a do ní nasypeme zarovnanou čajovou lžičkou kořene puškvorce, necháme přes noc odstát cca. 6-8 hodin, ráno scedíme a před a po každém jídle si dáme jeden doušek, tj. 6 doušků denně, více se pít nemá. Zaručeně vás pálení žáhy brzo přestane trápit, mám to odzkoušeno nejen na sobě, ale i u lidí, kterým jsem to doporučil.

U některých výrobců nás může zmást i to, že uvádějí přímo název konzervantu, např. benzoan sodný (E211), benzoan draselný (E212) a právě benzoan sodný patří mezi dosti rozšířené a škodlivé konzervanty. Rozumné je se vyhýbat nápojům typu ledový čaj, obsahující neskutečné množství cukru, dále coca-cola, pepsi-cola, natož nápoje v provedení light obsahující takové dobroty jako náhradní sladidlo aspartam (E951), který se při teplotách okolo 40 °C rozpadá na výchozí látky (methanol-formaldehyd), viz. co na to encyklopedie Wikipedie.
Každopádně je nutno dodržovat pitný režim v průběhu celého roku a denně vypít min. 2 litry tekutin, pokud možno neslazené stolní vody. Doporučuje se konzumace stolní vody bez bublinek, ale to se opravdu nedá zvládnout, několikrát jsem to zkoušel :o). Osobně to řeším jemně perlivou stolní vodou (né minerálkou, pokud nechcete skončit s ledvinovými kameny na urologii) ochucenou přírodním sirupem. Spousta lidí dokonce neví ani takové základní věci, podle čeho poznají, že pijí dostatečné množství tekutin. Pro jistotu připomínám, že je to především podle světlé barvy moči. Rovněž přílišné množství bublinek v dosti sycených nápojích může dráždit trávicí trakt natolik, že může vyvolat až nepříjemné nadýmání nebo pálení žáhy.

Pro lepší přehled uvedu pouze Ečka výrazně nepříznivé, kterých bychom se měli ve svém zájmu opravdu vyvarovat:
102, 101, 110, 122, 123, 124, 127, 133, 142, 151, 154, 155, 180, 210 až 224, 226 až 228, 230 až 233, 235, 242, 249, 250, 284, 285, 310 až 312, 320, 321, 927, 951, 954.

Rovněž tvrzení jak je kuřecí maso zdravé je poněkud scestné. Nemám teď na mysli mediální paniku kolem ptačí chřipky, ale přímo složení struktury masa a hlavně způsob s jakým se drůbež pěstuje. Za daleko vhodnější lze považovat krůtí maso. Zvýšení konzumace především mořských ryb je také na místě, které obsahují daleko více minerálních látek, především jód, než ryby sladkovodní. Pokud konzumujeme mořské ryby z konzervy, tak bychom měli upřednostnit celé kousky rybího masa před drtí, nejlépe tuňáka nebo sardinky, naložené v olivovém oleji. Pochoutkám typu mražené rybí prsty a vůbec smaženým jídlům je dobré se obloukem vyhnout nebo aspoň jejich konzumaci omezit. Někdy je až neskutečné v kolika restauracích mají hlavně smažená jídla. Také spousta lidí si značně potrpí na nadměrné množství soli nebo koření v jídle, mající za následek přílišné zatěžování ledvin a s tím spojené problémy, jako např. zvýšená potivost rukou nebo akné, a tak by se mohlo  pokračovat…závěr, ať si každý udělá sám.

Je dobré si taky uvědomit co to je oddělená strava a jak funguje trávicí systém člověka.
Princip oddělené stravy je velmi jednoduchý. Pravidlem je nekonzumovat současně bílkoviny a škroboviny (uhlovodany).
V trávicím systému se na trávení bílkovin uvolňují trávicí šťávy kyselého charakteru. Na trávení škrobovin je potřebné zásadité prostředí. Když sníte jen bílkoviny, žaludek je zpracuje asi za 2-3 hodiny a obsah se posouvá do střev. Když sníte jen škroboviny, tak je to podobné. Když sníte bílkoviny a škroboviny současně, tak se nedostatečně rozloží a jsou v žaludku až 6 hodin. Jenže člověk málokdy vydrží 6 hodin nic nejíst a při dodávání další potravy do žaludku se nestrávená část posouvá do střev a tam dochází ke kvašení a hnití nerozložených částí, což zhoršuje celkovou funkci trávicího sytému a vytváří se tak mnoho odpadu. Bílkoviny jsou maso, ryby, masové vývary, mléko, vejce a výrobky z nich, lilek, baklažány, houby, luštěniny, ořechy, semínka, jádra. Škroboviny jsou obilí, moučné výrobky a chléb, cukr, marmelády, kompoty, brambory, med. Pokud jedna složka neobsahuje té druhé více jak 20%, tak se to nepočítá. Například řízek (bílkovina), obalený ve strouhance (škrobovina), se považuje za bílkovinu, protože obal strouhanky činí méně než 20% z celkového objemu. Například těstoviny obsahují vajíčka, ale je jich méně než 20% z objemu, takže se považují za škroboviny. Měli bychom jíst bílkoviny se zeleninou (kromě brambor) anebo s ovocem a škroboviny se zeleninou anebo ovocem. Jenom tak se obsah žaludku zpracuje po 2 hodinách, nezůstávají nestrávené části a všechno se lépe využije. Tak nevzniká tolik odpadu. Prodloužené trávení v žaludku znamená omezené trávení v celém trávicím traktu a podporuje zácpu. Tak se ztrácí zbytečně mnoho energie. 


^ nahoru ^

< zpět <

Validace stránky