Zdraví

Zdraví => Alternativní léčba => Téma založeno: Craft Sobota, 04.10.2008, 12:09Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Sobota, 04.10.2008, 12:09
Rozhodl jsem se si pořídit uhlíkový filtr připojitelný na vodovodní baterii, ale momentálně hledám něco vhodného (menších rozměrů, cenově dostupné, snadná výměna filtru a náhradní filtr v rozumné cenové relaci). Pokud už někdo má v této oblasti větší zkušenosti, rád je uvítám.

Důvody:
1. Kvalita kupované balené vody - mnohdy obsahuje spoustu bonusů v podobě bakterií, které se tam v průběhu nevhodného skladování v obchodních řetězcích rozmnoží a taky toxické příměsy, na které upozorňuje i H. Clarková, jako je třeba benzen a vzhledem k tomu, že člověk má pít min. 2 litry vody denně, tak už to není zrovna zanedbatelné. Mnoho stolních vod navíc obsahuje dosti velké množství vápníku, ale hlavně sodíku (Na), což zrovna ledvinám taky 2x neprospěje a je zde zvýšené riziko tvorby ledvinových kamenů.

2. Finanční náklady na balenou vodu - pokud si spočítáte měsíční náklady za balenou vodu třeba pro 4 členou rodinu, asi se nebudete stačit divit.

3. Kdo se s tím má věčně tahat a pak zase odnášet do kontejneru pro plasty

Pokud zvážím všechny tyto okolnosti je filtrování vody asi nejlepší řešení. Je mi také jasné, pokud se bude zanedbávat pravidelná výměna filtru, bude to horší než kupovaná stolní voda

Craft


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: vili Úterý, 07.10.2008, 09:13
Mnohem lepší je výroba živé vody. Více na  http://www.mrtva-ziva-voda.er.cz

vili


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Ota Úterý, 06.01.2009, 17:26
Craft: Filtrace vody.  Je to tři měsíce co jsem se začal touto myšlenkou také zaobírat. Důvod: stále zadělaná spirála u varné konvice. Musím říct, že jsem se o vodu vůbec, ale doslova vůbec nikdy nezajímal a stačilo mě pít převařenou želivku, nebo naší studnu. Jednoho dne jsme si nechali změřit vodu studniční a želivku a výsledek? Studna katastrofa-obrovské množství dusičňanů a ostatních jedů, želivka o 50% lepší, ale na přímé pití bych to také nedoporučoval! A tak jsem se rozhodl řešit situaci pomocí filtru. Problém je v tom, kam namontovat filtr. Za vodoměr? To není dobrý nápad, protože vložka, která obsahuje aktivní uhlí se brzy vyžije průtokem takového množství vody. Nezapomeňme, že vodu používáme na koupání na záchod, praní atd. Na pití a vaření stačí 5 litrů na den. Tak, že jedinná varianta je filtr napojený na umyvadlovou baterii
    A tak jseme začali hledat vhodný filtr. Na našem trhu je velká nabídka. Výběr se musí soustředit na to co vám naměřili ve vaší vodě. Tak ,že to nebudu prodlužovat a nakonec jsem zakoupil český filtr Dionela 2 s výměnou vložkou. Firma garantuje kojeneckou vodu a to mne zaujalo. Cena kolem 4500kč + příslušenství 350Kč. Voda po přefiltrování je čistá, zbavená chloru a dusičňanů. Info je na webu filtry Dionela. Možná někdo najde i lepší filtr. Rád bych podotkl, že nejsem dealer či prodejce. Na důkaz si můžete u mne koupit plyšovou hračku. V tomto případě je reklama na místě. http://www.plysove-hracky-eshop.cz/


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Úterý, 06.01.2009, 20:08
Díky za tip, Dionela vypadá dobře a má i dobré reference a myslím, že si reklamu zaslouží http://www.aqua-aurea.cz/, ale přijde mi trochu zbytečné testovat kvalitu vodu v panelákovém bytě. Koukám, že tady je přesně to, co mě zajímá http://www.aqua-aurea.cz/porovnani-cen.php

Nicméně cenově vychází 4800kč + cena příslušenství. Můžeš mi prozradit, kde jsi ji kupoval ty a kde sis nechával měřit vodu?

Craft


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Ota Středa, 07.01.2009, 09:46
Jooo máš pravdu Crafte  stálo to 4800kč + asi 360kč za mezikusy k baterii. Filtr jsem kupoval od http://www.aqua-aurea.cz   Vodu jsme si nechli měřit od firmy co nám schodou okolností hodila leták do schránky. Cena měříní byla kolem 1200kč. Firma nám zároveň nabídla i sadu filtrů za cca 35 000kč za vodoměr. To se fakt nevyplatí. Proto jem hledal něco levnějšího přímo k baterii. Dionela 2 byla pro mne nejlepším řešením. Crafte psal jsem ti soukr.email. Jak to vypadá?


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Středa, 07.01.2009, 18:00
Na uvedené adrese dělají i za stejnou částku rozbor vody. Ta Dionela je zatím to nejlepší, co jsem viděl i vzhledem k ceně. Chutná ta voda apoń dobře, nebo to dostane nějakou pachuť? Silně zvažuji zakoupení toho filtru. Předpokládám, že jako horský pramen to asi nebude, ale lepší než balená voda, natož ta šíleně chlorovaná z vodovodu a to radši ani nezjišťuji, co tam je všechno navíc
Přiznám se, že netuším, jaký email máš teď konkrétně na mysli a od koho, protože mi denně chodí celkem dost emailů, sic se snažím na všechny co nejdříve odpovídat, můžeš mi to více přiblížit?

Craft


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Ota Středa, 07.01.2009, 20:08
Craft: No hor. pramíne to není, chuťově je malinko sladší. A to nejdůležitějš, chlor a jeho  zápach je pryč. Jooo abych nezapoměl, také mi k filtru dali měřící papírky, na to abych poznal kdy je potřeby vyměnit vložku. Počítám, že to bude tak cca za 1 rok provozu filtru.  Dnes v 20.15 hod. ti posílám email.


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Čtvrtek, 08.01.2009, 00:29
Jsem zvědav, jak mi ta voda z toho filtru bude chutnat. Už to mám domluvené i s kamarádem (je vodoinstalatér), že mi to zapojí jako druhou pípu s ventilem na dřez a bude to mnohem levnější než kupovat od prodejce filtru i toto příslušenství. Takže to bude úplně super

P.S. Nějak mi to hned nedošlo, takže v pátek to máš doma, pokud pošťáci nepůjdou do stávky

Craft


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Ota Čtvrtek, 08.01.2009, 08:59
Co se týče umístění Dionely, připojil jem jí do koupelny na baterii. Montáž je jednuduchá. Ještě mě napadlo. Než jsem začal dělat hračky, živil jsem se 15 let množením rybiček-Diskusů. Kdo je zná, tak ví, že není sranda jim připravit vodu shodnou s amazonkou. Proč to sem vlastně píši? Vodu jsem připravoval v rev. koloně, z ktré vytékala skoro destilka, podotýkám skoro. Čím byl průtok pomalejší, tím byla voda kvalitnější. A to praktikuji i u filtru Dionela. Vodu napouštím opravdu jen mini čůrkem.


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Čtvrtek, 08.01.2009, 21:06
To je dobrá připomínka s tím pomalejším průtokem.

BTW. Koukal jsem na ty tvoje stránky a musím uznat, že plyšáci vypadají k světu. Řekl bych, že jsem ti už dříve přispěl taky do kšeftu, protože jsem plyšového tygra, kdysi kupoval pro jednu svoji přítelkyni  :)
Myslím, že to byl dokonce tento http://www.plysove-hracky-eshop.cz/foto.php?url=http://www.plysove-hracky-eshop.cz/_obchody/otto.shop5.cz/prilohy/141835_1.jpg.big.jpg
Ale jestli ho stále ještě má, to už netuším  :P


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: vili Pátek, 09.01.2009, 18:00
Pokud máte zájem o filtry, doporučil bych všem, kde jsou cenově velmi dostupné. Je to Genovebohemia, sídlí na Praze 4 Vídeňská 1277
http://www.genovabohemia.cz/
kde máte možnost si stáhnout ceník.


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Ota Pátek, 16.01.2009, 08:53
Craft: Dorazil ti filtr? Jakej model a doplňky jsi si objednal? Pochlub se...


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Pátek, 16.01.2009, 22:52
Filtr Dionela FDN2 mi dorazil dneska, ale kámoš co je instalatér, mi jej zapojí až příští týden. Budu jej mít zapojený jako druhou pípu s ventilem přímo na dřezu, takže filtr bude schovaný pod linkou. Jinak doplňky jsem žádné neobjednával, tohle mi dodá kamarád za znatelně menší cenu, než jsou nabízené doplňky u prodejce filtru


Název: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Marcoo Čtvrtek, 22.01.2009, 11:41
Mám dobré, mnohaleté zkušenosti s filtrem od Bevony (CTP100) s kapacitou přibližně 30000 litrů.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Pátek, 23.01.2009, 19:39
Můžeš se o tom filtru více rozepsat? Tady tohle téma je celkem zajímavé a může nám pomoci s výberem vhodného filtru pro domácnost, kterých je celkem dost a to v různých cenách. Já právě budu zkoušet tu Dionelu 2, jak ji budu mít zapojenou a jsem opravdu zvědavý na kvalitu vody, hlavně co se chuti a zbavení chlóru týče a samozřejmě výdrže filtru, který budu používat jenom pro pití a vaření.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: vili Neděle, 25.01.2009, 18:52
Můžeš se o tom filtru více rozepsat? Tady tohle téma je celkem zajímavé a může nám pomoci s výberem vhodného filtru pro domácnost, kterých je celkem dost a to v různých cenách.

Mohu všem pouze poradit, že filtr na pi vodu FHCTFB, který nabýzí EXE TECHNOLOGY za 11 800 Kč, lze koupit za 1/10 u Genovebohemia Praze 4 Vídeňská 1277. Nedělám reklamu, já piji pouze živou vodu, zatím 24 let.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Neděle, 25.01.2009, 22:14
Díval jsem se do ceníku firmy Genove Bohemia a mají v nabídce pouze filtr FHCTF, FHCTF1, FHCTF2 a ne FHCTFB za cenu od 880kč do 1400kč. Jsi si jistý, že sis to nepopletl?

Craft


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: vili Pondělí, 26.01.2009, 09:58
Díval jsem se do ceníku firmy Genove Bohemia a mají v nabídce pouze filtr FHCTF, FHCTF1, FHCTF2 a ne FHCTFB za cenu od 880kč do 1400kč. Jsi si jistý, že sis to nepopletl?

To v žádném případě, mám jejich propagační nabídku, již dosti dlouho. Dle možnosti je navštivím osobně, jsou až na druhém konci Prahy. Já sice filtr nepotřebují, protože používám elektrolyzér 24 let. Voda  živá je bezmineránerální a bezplynná. Podstatné je vysoké pH a ORP -. Pokud někomu nestačí informace na mém webu, stačí do vyhlédavače zadat - alkaline waser, či acid waser-, kde jsou desítky stránek o těchto vodách, vše ale v angličtině. Je třeba pouze hledat.

Zřejmě FHCTF má označení, jeli s s filtry FCCA-STO, FXO-80L. Při použití filtru FCCERB se přidává koncové písmeno filtru, kterým je osazen, tím vzniká jako celek s označením FHCTFB.
 
Máte možnost se dozvědět kolik stojí jinde ve světě.
Polsko             http://www.osmoza.com/index.php/cPath/47_21_23
o vložce          http://www.woda.com.pl/index.php?p38,wklad-z-glinki-ceramicznej-i-wegla-aktywowanego
ceny zde jsou velmi dobré 165. zl. vložka 79 zl.

Německo                   http://www.aquafilter-wasserfilter-systeme.de/index.htm
tam jsou moc drahý 170 EUR vložka 70 EUR

Zde právě Genovebohemia, to prodává za velmi příznivou cenu, je to kamenný obchod, žádný zlodějský dialér.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Marcoo Pondělí, 26.01.2009, 10:06
Můžeš se o tom filtru více rozepsat? Tady tohle téma je celkem zajímavé a může nám pomoci s výberem vhodného filtru pro domácnost, kterých je celkem dost a to v různých cenách.
Filtr od Bevony jsem si vybral již před rokem 2000 z mnoha výrobků na trhu. Tento filtr kdysi vyhrál jakýsi nezávislý test. Mě o jeho nákupu tehdy přesvědčila patentovaná technologie KDF a samozřejmě cena na litr.
Problém filtru s aktivním uhlím byl tehdy ten, že se časem sám stane zdrojem mikrobiálního znečištění vody. Proto se ty vložky musí pravidelně měnit. U mého filtru existuje možnost, jak si ho snadno regenerovat a tedy prodloužit jeho životnost. KDF, který je zařazen před filtrem z aktivního uhlí, vytváří prostředí, které v aktivním uhlí nedovolí pomnožení mikrobů.
Po čtvrt roce jsem si odebral vzorek vody před filtrem (z kohoutku) a vzorek vody z filtru. Výsledek mikrobiálního testu potvrdil to co technologie slibuje. Filtr jsem si koupil opakovaně a mnoha lidem jsem ho doporučil (cca 10 uživatelů). Problém vysoké koncentrace dusičnanů se řeší předfiltrem ale koncentrace dusičnanů v konkrétním případě mého známého byla tak vysoká, že takové řešení bylo neekonomické (výměna vložky v předfiltru) a vyplatilo se mu vodu vozit.

Marcoo


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Marcoo Pondělí, 26.01.2009, 10:11
Informace ze stránek Bevony:

KDF je patentově chráněno v USA a dalších 27 zemích, s vysokou účinností odstraňuje olovo, těžké kovy, chlor, chloramin, železo, některé bakterie, sirovodík a další problémové kontaminanty. KDF má nejvyšší účinnost při pH vody nižší než 8. Během uvolňování kontaminantů z vody dochází zároveň k úpravě pH.

Čisticích vlastností KDF může být využíváno v kombinaci s dalšími látkami nebo principy odstraňujícími škodliviny z vody. Velmi výhodná je kombinace KDF s aktivním uhlím. Díky tomu se životnost karbonu prodlouží 10 až 20 krát, což se pozitivně odrazí i na celkové životnosti filtru.

KDF pracuje katalyticky a je založeno na Redox principu dvou kovů. Voda vstupuje do filtrační vrstvy KDF, které je vyrobeno ze zinku a mědi. V každé granuli KDF tvoří měd' katodu a zinek anodu. Jedná se vlastně o elektrolytický článek, v němž elektrolyt zastupuje protékající voda s příměsemi. Voda s rozpuštěným kyslíkem a příměsemi prochází vrstvou KDF a zde dochází k reakcím za vzniku sloučenin zinku a sloučenin mědi. Těmito reakcemi jsou do filtrované vody vnášeny produkty, které vytvářejí prostředí nepříznivé pro růst bakterií, plísní a řas. Ve vodě bývají obsaženy sloučeniny vápníku a hořčíku, které se mohou usazovat ve formě kamene. Elektrochemický potenciál KDF způsobuje modifikaci těchto sloučenin. V konečné fázi je výsledkem dobře rozpustný karbonát, který se lehce vyplavuje a nevytváří usazeniny.

Další látka, která může být zastoupena ve zdrojích vody je sirovodík. Jedná se o jedovatý plyn s typickým zápachem po shnilých vejcích, který může být ve větším množství smrtelně jedovatý. Jeho další nepříjemnou vlastností je vysoká korozivost. Jakmile tento plyn prochází přes KDF, dochází ke spontánní oxidaci za vzniku oxidu zinku a sulfátu zinku, které jsou zdraví neškodné.

V nepatrných množstvích jsou do vody vypouštěny měď a zinek, které jsou zdraví prospěšné. Podle nové studie U.S.Dept. od Agriculture Laboratories je nedostatek mědi v organismu příčinou zvýšeného nebezpečí vzniku ischemické choroby. Nedostatek zinku může způsobit např. deprese, revmatické potíže, nepravidelnou menstruaci, vypadávání vlasů. Dostatek zinku podporuje detoxikační funkci jater, posiluje imunitní systém, vyplavuje těžké kovy, podporuje léčení ran, využití cukru a produkci inzulínu, sexuální zralost. Laboratorní testy ukazují, že i při nejnepříznivějších podmínkách nepřekročí zbytková množství normu zinku a mědi.

Velmi efektivně je ze zpracovávané vody odstraňováno železo. Reakce probíhá velmi efektivně a bez vedlejších produktů. Při normálním provozu elektrolýzy reaguje olovo s mědí a kadmium se zinkem. Je zaručena víc než 90 % účinnost zachycování těžkých kovů.

Je známo, že chlór je aktivní oxidační činitel, čehož je využíváno k jeho odstraňování. Aplikace pouze uhlíkových systémů nejsou tak efektivní, protože karbon je velmi rychle vyčerpán právě vytěsňováním chloru. Předřazením KDF pro odstraňování chloru, při dlouhodobé stálosti jeho výkonu, výrazným způsobem prodlouží životnost aktivního uhlí a uvolní je především pro vylučování organických látek a jejich sloučenin z vody.

Vcelku je možno konstatovat, že použití filtračního média KDF, které využívá rozdílných vlastností kovů pro elektrochemické snižování oxidačních činidel, v kombinaci s klasickou technologií, je tak efektivní, že pomáhá řešit většinu problémů s úpravou vody.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Středa, 28.01.2009, 20:01
Díky lidi za zajímavé příspěvky  ;)

Kdyby se ti Villi někdy chtělo, zkus zjistit tu cenu toho kompletního filtru u nás (ne jenom vložky), pro vyrábění pi-vody, ať máme nějakou představu, za kolik se to dá pořídit.  ;)


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Pátek, 06.02.2009, 23:28
Tak už více jak týden zkouším filtr Dionela 2 a jsem s ním opravdu max. spokojený. Ze začátku, tam byla sice taková pachuť, jakoby od aktivního uhlí, i když už ním proteklo celkem dost vody a to mi vadilo, ale teď po několika dnech to zmizlo a nemá to chybu a voda z něj chutná opravdu výborně. Kde se hrabe balená voda, natož ten chlorovaný sajrajt z vodovodu ;)

Ovšem, co mě na tom filtru vadí je to, že má dosti atypický vstup a výstup (tuším 1/8 závit) a ceny příslušenství nabízené výrobcem filtru, to jsou celkem pálky. Mám variantu, kdy mám filtr pod kuchyňskou linkou a vyvedený na druhou pípu s ventilem a samozřejmě další mezikusy. Každopádně, kdyby můj dobrej kamarád nebyl schopný instalatér, tak bych ty součásti pro jeho připojení nesplašil ani omylem, natož sám zapojil, protože je to všechno atypický instalační materiál. Sháněl na to propojovací součásti půl dne, ale výsledek nemá chybu a vyšlo to mnohem levněji, tj. na necelých 1400kč.

Craft


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Marcoo Úterý, 27.04.2010, 12:57
Tak jsem si pořídil filtr na bázi reverzní osmozy. Krom jiného plánuji její využití na výrobu KS pro aplikaci na rostliny (plísně). Teoreticky lze prý s deionizátorem (který namám) dosáhnout méně jak 0,1uS vodivosti, takže by snad šla použít pro běžné aplikace místo balené.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Úterý, 17.08.2010, 21:03
Tak jsem včera definitivně vyřešil problém s filtrací vody. Po vytestování vody z filtru Dionela 2 se ukázalo, že nezvládá zachytávat chemii a těžké kovy, které dále propouští. Pokud se k němu pořídí antibakteriální vložka, tak žádné bakterie ale neprojdou.

Nicméně jsem pomocí dobrého známého nakoupil potřebné komponenty a sestavil filtr dokonce i s UV trubicí do cca. 7000kč, který přesně odbourává to, co má a výsledkem je čistá voda bez jakýkoliv mikroorganismů, chemie a těžkých kovů a navíc zachovává veškeré minerály ve vodě a chuťově je opravdu vynikající.

Foto moji malé čističky vody. V pravém rohu je ještě zapojená samostatně Dionela 2.


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Marcoo Středa, 18.08.2010, 07:34
Tak jsem včera definitivně vyřešil problém s filtrací vody. ...

Tak to gratuluji. Vypadá to seriozně. Jaké budou roční náklady na provoz? Myslím výměny vložek, energii a pod...

Ty horní tři filtry se mi nedaří identifikovat. Jeden z nich je UV (ten nejvrchnější) ale nejde do něho žádný vodič...


Název: Re: Úprava vodovodní vody pomocí filtrování
Přispěvatel: Craft Středa, 18.08.2010, 19:14
Zatím jsem nic nekalkuloval, ale vzhledem k tomu, že v ceně tohoto filtru jsem měl veškeré hadičky, součásti pro připojení na vodovod, UV lampu, dokonce pípu s ventilem a k tomu si ještě přiobjednal celkem 9ks náhradních filtrů (vložek) v různém počtu (dle délky výměny), která se pohybuje od 6 do 12 měsíců, náhradní koncovky, 10m tlakové hadičky a náhradní UV lampu (výdrž 10 000hod.) je cena více než výborná  ;) Kdybych tuto filtrační sestavu na míru si kupoval v ČR, tak je cena více než dvounásobná. Navíc jde sestava různě upravovat (rozšiřovat), takže pokud bych změnil bydliště, kde by byla jiná voda, prostě jenom přizpůsobím vložky a jede se dále.

Ty vrhní filtry jsou (bráno z vrchu):
UV filtr - je napájen přes tlumivku umístěnou hned vedle (vypá to jako napájecí adaptér) a mám to upraveno tak, že ji zapínám pouze když čepuji vodu pohodlně přes prosvětlený vypínač, abych na to nezapomněl, čímž lze velmi výrazně prodloužit výdrž lampy.
Další v pořadí je tzv. Aifir neboli biokeramický filtr - výrobce k tomu píše následující:
"Rozbija molekuły wody na drobne cząstki. Proces ten uaktywnia komórki somatyczne, stymuluje krążenie krwi oraz poprawia metabolizm. Jak wynika z testów potwierdzonych raportami klinicznymi namagnetyzowana woda zapobiega tworzeniu sie kamieni żółciowych i nerkowych, nadciśnieniu, oraz obniża poziom tłuszczu we krwi. Ponadto przeciwdziała miażdżycy tętnic oraz wspomaga mały obieg krwi. Wzmacnia układ odpornościowy organizmu i wykazuje większą zdolność zmiękczania i rozpuszczania składników krwi."
Třetí je antibakteriální.

Zbylé tři jsou kombinací polypropylenových, uhlíkových a keramických vložek.

Filtr se celkem důkladně navrhoval pro potřeby vody v mém bydlišti, aby odstranil vše, co tam nemá co dělat a nechal to, co tam má zůstat. Návrh filtru probíhal samozřejmě až po otestování vody pomocí přístroje Salvie. Mám to štěstí, že znám člověka, kterého považuji za velmi znalého odborníka nejen z  pohledu zjišťování zátěží, ale i velmi technicky zdatného a smýšlejícího člověka, se kterým je radost spolupracovat a nezasekávat se tak mnohdy na banalitách technického charakteru.